събота, 5 октомври 2013 г.

Първият ни проект



Проектът „Живеем заедно” стартира в неделя на 06.10.2013 г. в прекрасния лесо-парк „Княжевска гора, София, в полите на Витоша.



Асоциация „Нашият квартал” избра този ден, за да започне почистването и облагородяването на част от парка. Ще създадем „Река на цветята” – от 400 лалета, 200 нарциса, заобиколени от цъфтящи и вечнозелени храсти. Ще изградим горски детски кът, ще поставим пейки и ще оформим специална зона с компостери. Напролет, когато цветята разцъфнат, ще можем да „нахраним земята” около тях с готовия органичен продукт (компост) от нашите компостери.

Първата стъпка по подготвянето на мястото ще отнеме два уикенда. Тя включва почистване на района, подравняване на терена, подготовка на почвата, засаждане на храсти и облагородяване на площта.


Надяваме се, че когато проектът бъде завършен, направеното ще вдъхновява посетителите и преминаващите и ще оставя в тях приятно впечатление за нещата, които можем да създадем, когато работим заедно.

Какво ли ще е, ако вдъхновим още прекрасни инициативи в други части на града ни, а защо не дори в други градове в България, с истинския начин да ”Живеем заедно”?



Помощ, вдъхновяващи идеи, предложения за проекти – всички те са добре дошли. Свържете се с нас, ако искате да станете част от тази невероятна  инициатива!


  Проект „Живеем заедно“ в лесо-парк  „Кнежевска гора

Началото вече е факт. В слънчевото неделно утро на 6 октомври 2013 започнахме дейностите по изпълнение на проекта „Живеем заедно”. Природата сякаш почувства грижовното отношение на ентусиазираните доброволци  към нея и внезапно промени „настроението“ си – след студа, в който ни беше сковала в предишните дни, в неделя щедро ни дари с меко есенно слънце.

В уречения час – 10.00 сутринта, основната група доброволци за деня вече бяха на  мястото, взеха по чифт ръкавици, някои грабнаха ножиците за храсти, а по-опитните се захванаха с бензиновата резачка. 

Започнахме с отсичането на едно изсъхнало и опасно дърво, чийто пън беше оформен в „трон“ за бъдещото „детско царство“ в Горския детски кът.  Дънера на дървото беше нарязан и от него се оформи естествена ограда на мястото, където за хората от квартала ще бъде оформен кът за отдих, с пейки и цветни  островчета.


Започна почистване на дерето на рекичката от боклуци – пълно със строителни и битови отпадъци, изрязване на храстите и проправяне на пътека към предвидените кътчета в гората.
Малко по-надолу по улицата друга група доброволци се зае да почисти затрупаните с пръст бетонни площадки, предвидени за кофите за смет. След като пръстта около тях беше добре укрепена с камъни от гората, контейнерите за смет отново отидоха на отреденото им място, а около тях беше чисто и спретнато, така както се надяваме да остане... 

 
 Радостта на децата получи най-непринуден и естествен израз и те се забавляваха, играха, или….помагаха; - Хм-м-м…. Ръкавиците са големички, но може би ще мога да ползвам това….

В съседство, доброволците започнаха да почистват мястото предназначено за компост площадка.

Надолу край улицата събраните клони и зелени горски „отпадъци“ се оформи солиден жив „зид“, който в следващия етап от дейностите ще трябва да бъде натрошен с клонотрошачка и подготвен да влезе в новоизградените компостери.

Всички бяхме щастливи от това успешно начало. Децата, независимо от възрастта им, помагаха в каквото могат. По-големите с ентусиазъм пренасяха клонки и шума, колкото им беше по силите да вземат. Някои помагаха в раздаването на чай за желаещите, минаваха сред нас да предложат храна от импровизирания ни „кетъринг“ – предимно банички, приготвени и донесени от участниците. Най-малките използваха слънцето и стоварената вече купчина пясък, за да поиграят на воля в нея и да усетят как ще е в бъдещия пясъчник, предвиден за тях. 


След ден на усилена работа, дори ръкавиците имат нужда от почивка.
Не пропускайте продължението в следващия ни пост!